Logowanie

Rejestracja

Dodawanie zawartości

...

Dodawanie zawartości

Autoryzyj się, aby móc skorzystać.

Dodawanie zawartości

Autoryzyj się, aby móc skorzystać.

Dodawanie zawartości

Autoryzyj się, aby móc skorzystać.

Dodawanie zawartości

Autoryzyj się, aby móc skorzystać.

Carlo Acutis - przyszły święty programista i wystawa : Cuda Eucharystyczne

„Cieszę się, że umieram tak wcześnie” – napisał przed samą śmiercią Carlo. „Bo nie zmarnowałem ani minuty życia na rzeczy, które nie podobałyby się Bogu”.

5 lipca 2018 roku a zgodą Ojca Świętego Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła dekrety zatwierdzające heroiczność cnót czworga sług Bożych. Wśród nich znalazł się Carlo Acutis, który zamarł na białaczkę, mając zaledwie 15 lat.

Codziennie uczestniczył w Eucharystii

OTO LINKI DO WYSTAWY CUD EUCHARYSTYCZNY stworzonej przez Carlo Acutisa.

Argentyna
Austria
Belgia
Chorwacja
Egipt
Francja
Hiszpania
Holandia
Indie
Informacja
Kolumbia
Komunie
Mapa
Martynika
Maryja
Meksyk
Niemcy
Peru
Polska
Portugalia
Reunion
Swieci
Szwajcaria
Wenezuela
Włochy

„Być zawsze blisko Chrystusa – to jest mój plan na życie”. To słowa Carla Acutisa (1991 – 2006), dziś Sługi Bożego. Carlo był nowoczesnym i energicznym chłopcem. Już jako bardzo młody człowiek świetnie znał się na komputerach, a jego inteligencja znacznie wykraczała poza możliwości rówieśników. Nad komputery cenił sobie jednak bardziej żywą wiarę – różaniec i pomoc innym były całym jego życiem.

Carlo czerpał wszak siłę z bardzo konkretnych źródeł. Codziennie uczestniczył w Eucharystii, która – jak twierdził – pomagała mu dobrze przeżywać każdy moment dnia, od początku do końca. Nie wyobrażał też sobie funkcjonowania bez adoracji.

Historia jego życia i śmierci szybko obiegła cały świat. A to za sprawą uwielbianego przez niego internetu. Carlo stał się znany i kochany przez młodych wierzących. Być może dlatego, że mimo głębokiej wiary wcale nie był dewotem ani świętoszkiem. Powstały o nim książka i film.

Pierwszą Komunię Carlo przyjął, za specjalnym pozwoleniem, już w wieku 7 lat – czyli 3 lata wcześniej niż inne włoskie dzieci. Pewna matka przełożona z klasztoru sióstr klauzurowych w Perego, która obserwowała tamten moment, wspomina Carla następująco:

Podczas mszy świętej był skupiony i spokojny, jednak kiedy zbliżał się moment rozdawania Komunii, zaczął okazywać pierwsze oznaki niecierpliwości. Kiedy wrócił do ławki z Jezusem w sercu, znów jakby się niecierpliwił – nie mógł usiedzieć w miejscu. Tak jakby w środku niego wydarzyło się coś, co mógł zauważyć tylko on, co było tak wielkie, że nie mógł tego pojąć (Tempi, 20 maggio 2013).

 

Żyć dobrze dniem dzisiejszym

To dzięki Carlowi i jego pomysłowości w internecie można oglądać wystawę na temat cudów eucharystycznych. To takie duchowe dziedzictwo, które po sobie zostawił.

Carlo Acutis zaczął chorować na początku października 2006 roku. Objawy początkowo uznano za niegroźną świnkę. Dopiero potem okazało się, że to białaczka. Śmierć nadeszła bardzo szybko – bo już 12 października. „Carlo rozumiał, co się działo, całe swoje cierpienie powierzył Kościołowi i papieżowi” – opowiadała Francesca Consolini, inicjatorka procesu beatyfikacyjnego, toczącego się obecnie przed watykańską kongregacją.

I dalej mówiła: „W szpitalu martwił się o rodziców, dziękował lekarzom i pielęgniarkom. Z właściwą sobie pełnią przeżył nawet śmierć – tak samo, jak żył wcześniej. Żyć dobrze dniem dzisiejszym, szukając jego esencji – to moim zdaniem najważniejsze przesłanie, które nam pozostawił” (Credere, 30 giugno 2013).

 

Cieszę się, że umieram tak wcześnie

Wielu znajomych Carla przy okazji jego śmierci momentalnie zbliżyło się do wiary. „Na pogrzebie – mówiła jego mama – było mnóstwo imigrantów, muzułmanów i hinduistów, których prawdopodobnie poznał podczas swoich wycieczek rowerowych po dzielnicy. Zawsze zatrzymywał się, żeby porozmawiać z zagranicznymi tragarzami czy portierami. Pod naszym blokiem mieszkał bezdomny. Carlo przynosił mu posiłki. Pewnego razu podarował śpiwór starszemu panu, który spał w kartonach. Natomiast małe napiwki, które dostawał, oddawał zawsze braciom kapucynom”.

Był również bardzo skromny – kontynuuje matka. – Pamiętam, jak rozzłościł się, kiedy kupiłam mu buty, które on uznał za zbyteczne. Twierdził, że za wszelką cenę trzeba trenować swoją dobrą wolę. Jedyną rzeczą, o którą powinniśmy prosić Pana – mówił – to żeby dał nam wolę, żebyśmy chcieli być święci”.

„Cieszę się, że umieram tak wcześnie – napisał Carlo przed samą śmiercią. – Bo nie zmarnowałem ani minuty życia na rzeczy, które nie podobałyby się Bogu”.

Ciało Sługi Bożego Carlo Acutisa - 15-letniego Włocha, który zmarł w 2006 r. na ostrą białaczkę a dziś jest kandydatem na ołtarze, znajduje się w stanie nienaruszonym - poinformował promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym. Ekshumacja ciała Sługi Bożego miała miejsce kilka tygodni temu w związku z przenosinami go do bazyliki w Asyżu.

Podziel się na:

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Kopiuj link

O ekshumacji ciała Carlo Acutisa zdecydował papież Franciszek, który chciał, by grób tego młodego kandydata na ołtarze znajdował się w głównej bazylice Sanktuarium Ogołocenia w Asyżu. Od 2017 r. jest to narodowe sanktuarium młodzieży włoskiej. Przenosiny trumny z ciałem Sługi Bożego miały pomóc przyciągnąć tu młodych ludzi, aby przy grobie Carlo znajdywali pomoc w rozeznaniu własnego powołania. 

Uroczystość przeniesienia ciała Carla do Asyżu odbyła się w minioną sobotę 6 kwietnia. Właśnie przy tej okazji media włoskie prosiły o wypowiedzi osoby zaangażowane w proces beatyfikacyjny Carla. Nicola Gori, promotor sprawiedliwości w tym procesie ujawnił wówczas, że ekshumacja ujawniła cud dotyczący ciała Acutisa: pomimo upływu 12 lat od pogrzebu pozostało ono w stanie nienaruszonym. To jednak nie wszystko. Nicola Gori przyznał, że do Kongregacji ds. Świętych już wpłynęło świadectwo cudu uzdrowienia za przyczyną Carlo Acutisa, które obecnie jest badane i weryfikowane. Chodzi o uzdrowienie w Brazylii umierającego dziecka, którego rodzice przyzywali wstawiennictwa nastolatka z Włoch. Jeśli cud zostanie zatwierdzony przez komisję lekarską oraz teologiczną, nie będzie przeszkód do wyznaczenia daty beatyfikacji Carlo Acutisa.

Czeka na nią wielu Włochów, ponieważ postać tego 15-letniego fana programowania, komputerów i Internetu jest coraz bardziej znana w rodzinnych Włoszech i poza granicami kraju. Carlo Acutisa cytuje w swojej najnowszej Adhortacji “Christus vivit” papież Franciszek, przywołując częste powiedzenie tego chłopaka: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”. „Nie pozwól, by skradziono ci nadzieję i radość, aby cię oszołomiono, chcąc użyć cię jako niewolnika do własnych interesów. Odważ się być kimś więcej, ponieważ twoje życie jest ważniejsze niż cokolwiek innego” – pisze papież. 

Carlo Acutis urodził się w 1991 r. Żył jak wszyscy nastolatkowie, choć wyjątkową czcią otaczał Eucharystię, uczestnicząc w niej codziennie. Fascynował się najnowszymi technologiami, zwłaszcza Internetem i programowaniem. W wieku 14 lat zbudował swoją pierwszą stronę internetową. Lubił również montować filmy. Jego mama podkreśla jednak, że zdawał sobie sprawę z zagrożeń spowodowanych zbyt długim czasem przesiadywania przed komputerem. Sam narzucał sobie dzienne limity siedzenia przed ekranem. Gdy miał 15 lat zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę. Zmarł w ciągu kilku miesięcy od diagnozy – 12 października 2006 r. 

Inni czytali również